Ankara Miras Avukatı Mı Arıyorsunuz?

Kamulaştırma Hukuku

Kamulaştırma Hukuku & Avukatı

Avukat Yunus Soysal’ın hizmetlerinde öne çıkan kamulaştırma hukuku konusundaki uzmanlığıyla, mülkiyet haklarınızı korumak ve adil tazminat almanız için size özel hukuki danışmanlık sunmaktadır.

Ankara ve ilçelerinde avukatlık görevini icra eden Yunus Soysal, sizlerin her anında hukuksal olarak yardımcı olmaktadır.

Özellikle hukuki olarak bir çok alanda çeşitli çalışmalara katılmış ve başarıyla tamamlamıştır.

Kamulaştırma Hukuku| Avukat Yunus SOYSAL | Ankara Kamulaştırma Avukatı

Kamulaştırma diğer adı ile istimlak devletin tarafından kamu faydası gözetilerek gereken hallerde kişilerin mülkiyetinde bulunan gayrimenkullerin, malikinin isteği dışında idare tarafından satın alınmasıdır.

İdare teşkilatını oluşturan kamu kurumlarınca kamulaştırma kararı alınmasının akabinde, taşınmazın tapu kaydındaki şerh hanesine kamulaştırma şerhi yazılır. Bu yönde bir şerhin bulunması söz konusu taşınmazın kamulaştırılacağı ve bu yolda işlem tesis edileceği anlamına gelir.

Her ne kadar kamulaştırma kararı devlet tarafından tek yanlı işlemle ortaya konulsa da meri mevzuat uyarınca kamulaştırma kararının hukuka uygun olup olmadığının denetlenmesi, malikin bu istemle açacağı bir davaya bağlıdır. İdarenin kamulaştırma işlemi yargı kararı ile iptal ettirilebileceği gibi, kamulaştırma şerhi konulmuş olmasına rağmen uzun yıllardır kamulaştırma işlemi yapılmayan ve kamulaştırma prosedürü tamamlanmayan taşınmazlarda kamulaştırma bedelinin ödenmesi ve uğranılan zarar idareden tazmin edilebilir.

Kamulaştırmanın söz konusu olduğu taşınmazda idarenin tesis ettiği işlemler gözetilerek dava ile yahut dava dışı anlaşma yolu ile de mutabakata varmak mümkündür. Bu nokta idarenin önereceği kamulaştırma bedelinin düşük belirlenmiş olması da ayrı bir davanın konusunu oluşturmaktadır. Görüldüğü üzere kamulaştırma belli usuli süreçlere bağlanmış olmasına rağmen çoğunlukla taşınmaz sahipleri ve idare arasında kamulaştırmadan kaynaklı uyuşmazlıklar çıkabilmektedir.

Kamulaştırma dava dosyaları içerik itibari ile dikkat edilmesi gereken bir çok hususu içeren, teknik ve hukuki bilginin gerektiği davalardır. Bu sebeple Kamulaştırma davasının alanında yetkinliği bulunan bir Kamulaştırma Avukatı vasıtasıyla takip edilmesi gerekmektedir.

Ankara Kamulaştırma Avukatı Yunus Soysal, Kamulaştırma uyuşmazlıkların yargı mercileri önünde çözülmesine ilişkin hukuki danışmanlık ve avukatlık desteği sağlamaktadır. Ankara Kamulaştırma Avukatı Yunus Soysal alanına giren davalarda her tür hukuki süreç takibini yerine getirmektedir. Hukuki süreçlerin Ankara Kamulaştırma Avukatı ile yürütülmesi ortaya çıkabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesinde büyük önem arz etmektedir.

Neden Ankara Kamulaştırma Avukatı Yunus Soysal ?

Avukat Yunus Soysal, Kamulaştırma Kanunu, Türk Borçlar Kanunu, Türk Medeni Kanunu ve özel nitelikli kanunlar çerçevesinde Kamulaştırma Hukuku uyuşmazlıklarının çözümünde tarafların sahip olduğu haklar kapsamında vekillik görevini yerine getirerek faaliyetlerine devam etmektedir.

Avukat Yunus Soysal tarafından Kamulaştırma Hukuku Alanında Verilen Dava Hizmetlerden Bazıları Şunlardır:

 • Kamulaştırmasız El Atma Davaları
 • Takas Farkı Davaları
 • Kamulaştırma Davası
 • Kamulaştırma Bedel Tespitine İtiraz Davası
 • Vazgeçme Nedeniyle Bedel İadesi İstemli Kamulaştırma Davası
 • Taşınmazın Tescili İstemli Kamulaştırma Davası
 • Taşınmazın Geri Alınması İstemli Kamulaştırma Davası
 • Kamulaştırmasız El Atma Nedeniyle Ecrimisil
 • Kamulaştırmasız El Atma Nedeniyle Tazminat
 • Sit Alanı Kamulaştırma Davası
 • Kamulaştırma Bedelinin Arttırılması
 • Kamulaştırma Bedel Tespiti
 • Milli Parklar Kanunundan Doğan Kamulaştırma Davası
Av. Yunus SOYSAL

Avukata Mı İhtiyacınız Var?

Ankara’da uzun yıllardır görev yapan Av. Yunus Soysal sizlere hukuksal süreçlerde danışmanlık ve avukatlık hizmeti vermektedir.

Telefon

0 (506) 843 20 09

E-posta

info@yunussoysal.av.tr

Mesaj Gönder
1
Scan the code
Merhaba.
Avukata mesaj göndermek için tıkla.